HAZEK, yöre kadınları ile beraber işledikleri hammaddeler ile doğal ve sağlıklı gıdalar üretip, ülke genelinde satışını gerçekleştiriyor.

Leyla Ayvazoğlu, Hatay’ın topraklarından çıkan ürünlerini başta Türkiye olmak üzere tüm dünyaya yayılması amacıyla, şehrin dezavantajlı kadınları ile birlikte Hatay’ın tescilli kadın markası olan HAZEK’i kurdu.

10 kişi ile başlayan HAZEK girişimi, bugün her proje için 450 kadın ile birlikte çalışıyor. Ürettikleri kömbe, kahke, çörek gibi unlu mamülleri ile reçel çeşitleri ve bölgenin unutulmaya yüz tutmuş lezzetlerini Türkiye genelinde satışa sunuyor. Bu kapsamda gelecekte tonajlı çalışıp, hem daha çok kadına ulaşmak hem de üretim ağını genişletmeyi hedefliyor.

"Bu işletme bir kadın girişimci hikayesi değil bir şehre mal olmuş bir kadın hareketi girişimidir."

Bugüne kadar 10.000 kadın ile birlikte çalışan HAZEK, yöre kadınlarının iş hayatına dahil olmasını sağlayarak, bölgede bir kadın istihdamı yaratıyor. Yaptıkları yüklü satışlar ile tüm işsiz kadınların iş sahibi olabilmesini sağlıyor.

"Oturup dertlenmek yerine umudun peşinden koşuyoruz ama aynı zamanda biz birbirimize iyi de geliyoruz. En önemli kısmın bu olduğunu düşünüyorum."

Hatay lezzetlerini önce Türkiye ardından tüm dünya ile buluşturmayı amaçlayan HAZEK insanların yöre ürünlerine ulaşımının sağlanması konusunda bir lokomotif oluşturmayı istiyor. Böylece daha çok kadın ile çalışmak, istihdam ağını da genişletmeyi hedefliyor.

Bilge Can

2024 Yılı Türkiye'nin Kadın Sosyal Etki Girişimcisi

Ayla Müstecaplıoğlu

2023 Yılı Türkiye'nin Kadın Girişimcisi