Ayla Müstecaplıoğlu, Türkiye’nin ilk anti-kolik valfli biberonu ve USB ile çalışabilen elektronik göğüs pompası gibi bebek ve anne sağlığına yönelik ürünler üretiyor.

Ayla Müstecaplıoğlu, ilk oğlu doğduğunda yurt dışında gördüğü kaliteli bebek ürünlerinin Türkiye’de olmadığını fark etti ve bu ürünleri ithal ederek bebek ürünleri sektöründe faaliyet göstermeye karar verdi.

İthalatçı olarak uzun yıllar faaliyet gösterdikten sonra, üretici olmak ve ihracat da yapabilerek ülke ekonomisine katkıda bulunmak fikri oluştu ve bunun alt yapısı için çalışmalara başladı.

"Sadece bir biberon markası olmak istemiyorduk aynı zamanda annelerin daha uzun süre bebeklerini anne sütü ile beslemelerini destekleyen bir marka olmak istiyorduk."

Mamajoo Türkiye'nin bebekler beslenirken gaz oluşumunu engelleyen ilk anti-kolik valfli biberonu üretti. 2021 yılı sonunda ise Türkiye'nin ilk kez, karanlıkta parlayarak annelerin rahatça bulmalarını sağlayan Gece & Gündüz biberonlarını üreterek yenilik getirdi. 2013 yılında ilk ihracatını Çin'e gerçekleştiren Mamajoo, 2014 yılında Amazon Avrupa'da satışına başladı.

"Dünyanın önde gelen biberon üreticilerinin içinde tek Türk markasıyız. Ürünlerimizin kalitesini gördükten sonra her yerden sizi fark etmeye başlıyorlar."

Şu an pek çok Asya, Avrupa ve Afrika ülkelerinde distribütör ağını genişletip, 20'den fazla ülkeye ihracat yapıyor.

Toplumsal ve kültürel olarak kadının önünde engeller var. Kadınların daha detaycı olması ve güçlü öngörüleri sayesinde tüm engelleri aşacağına inanıyorum."

Mamajoo markası'nın hem ülkemizde hem dünyada kalitesi ile tanınarak en çok tercih edilen marka olduğunu görmeyi ve yenilikçi ürünler tasarlamaya devam ederek üretimde makine ve teknolojinin yanında, kadın çalışan sayısını artırarak istihdama katkı sağlamayı hedefliyor.

Leyla Ayvazoğlu

2024 Yılı Türkiye'nin Kadın Kooperatifi

Kübra Yurtsever Kargı

2023 Yılı Türkiye'nin Yöresinde Sürdürülebilir Fark Yaratan Kadın Girişimcisi