Kübra Yurtsever Kargı, bölge ekonomisine katkısı olmayan kokulu üzümden katma değerli ürünler üretip, ekonomi ile buluşturuyor.

2020 yılında kurumsal iş hayatına veda eden Kübra Yurtsever Kargı, eşinin ailesi sayesinde Karadeniz’de okurken hiç tanımadığı bir ürün olan kokulu üzüm ile tanıştı. Kokulu üzümün halihazırda bölgenin ekonomisine bir katkısı olmadığını keşfederek bu potansiyeli değerlendirmek üzere üzümün farklı ürünlerini markalaştırma çalışmasına başladı.

Karadeniz topraklarında kokulu üzümü sürdürülebilir bahçeleriyle biyoçeşitliliğe tekrar kazandırmayı hedefleyerek, 2021 yılından bu yana kokulu üzümden meyve suyu, marmelat, sirke, koruk turşusu, koruk suyu, salamura yaprak ve dondurulmuş üzüm üretiyorlar.

Üretiminin artırılması ve katma değerli gurme lezzetlerin modern ve şık ambalajlarıyla tüm Türkiye'ye sunulmasını, bölge halkının özellikle de kadınların ekonomiye ve bölge ekosistemine katkısı olmasını sağlıyor.

Çevreye, topraklarımıza, insan sağlığına ve ekonomiye fayda sağlayacak bir katma değer oluşturmayı amaçlıyorum."

İlk üretim sezonunda 7 ton üzüm işleyen NATUVA, 2022 Kasım ayı itibarıyla 10 ton üzüm işleyerek 40.000 kavanoz üretti.

Kadınlara diyorum ki; ilgi alanınız, hayat amacınız neyse o alanda bir farklılık yaratın, o alanda bir adım atın ve ürettiğiniz ürünü insanlarla paylaşın.

NATUVA 2023 üretim kapasitesini 11 Ton'dan 15 Ton'a yükselterek, hammadde ve ürün şişelerinin alımını artırıp, katma değerli üretimle bölgede daha fazla kadına ve üreticiye gelir sağlamayı hedefliyor.

Kokulu üzümü tüm Türkiye'ye daha iyi tanıtmayı ve Karadeniz Bölgesi'nde yetişen endemik bir bitkinin sağlıklı gıda ürünleri aracılığıyla çok daha fazla insanla paylaşmayı istiyor.

"Sürekli fark yaratmaya, çok çalışmaya, kadın kadına bir olmaya ve keşfettiklerimizi özgürce üretmeye devam ettikçe bizi kimse tutamaz."

Ayla Müstecaplıoğlu

2023 Yılı Türkiye'nin Kadın Girişimcisi

Gözde Büyükacaroğlu

2023 Yılı Türkiye'nin Gelecek Vadeden Kadın Girişimcisi