Bilge Can, Anadolu’nun zengin kültürel mirasını, el işçiliği ve zanaat ile buluşturarak bir sanat eseri haline getiriyor ve eserlerinin ihracatını gerçekleştiriyor.

Mimar olan Bilge Can, Atatürk’ün manevi kızı olan, akrabası Zehra Aylin’den kalan el işiyle yapılmış bir çift ayakkabıdan ilham alarak kendi moda markasını yaratmak istedi ve Anatolian Craft’ı kurdu.

Gerçek sanatçılar tarafından üretilen %100 el işçiliği ürünleri ile moda sektöründe zanaatın önemini vurgulamak isterken aynı zamanda fazla üretim ve tüketimin önüne geçerek ürünlerin kalitesini ön plana çıkarmayı amaçlamakta. 

"Bir kadın bir aileyi dönüştürebilir, bir aile de bir toplumu dönüştürebilir."

Anatolian Craft, yerelde kendi evlerinden çalışarak, kendi yaşamlarının ve ailelerinin sorumluluğunu üstlenebilecek kadar çok iş sağlama misyonu ile 30’a yakın kadın sanatçı ile iş birliği yapmakta. 

El nakışı bilen ev hanımlarına iş imkanı sunan, kadın zanaatkarların el becerilerini destekleyerek toplum içinde kadının rolünü güçlendirmeyi amaçlayan Bilge Can, yalnızca ticari iş ilişkisi değil aynı zamanda dostluk ve dayanışma duygularını da zenginleştirdiğini belirtiyor. 

"Gözümü kapattığımda hayal edebiliyordum. Bu iyi bir işti, güzel bir iş yapıyorduk, niyetimiz ve ortaya çıkan ürün iyiydi. Biz bir Türkiye markası yaratmalıydık."

Ürün çeşitliliğini artırıp, uluslararası fuarlara katılarak, kuracağı iş birlikleri ile Türk kültürünün zengin el işçiliği mirasını ve zanaatkarlık geleneğini yurt dışında tanıtıp, dünya genelinde daha fazla ilgi çekmeyi ve takdir edilmeyi hedefliyor. 

Şevin Ballıktaş

2024 Yılı Türkiye'nin Gelecek Vadeden Kadın Girişimcisi

Leyla Ayvazoğlu

2024 Yılı Türkiye'nin Kadın Kooperatifi