Esansiyel gül yağının, hak ettiği kalite ve saflıkta temel içerik olduğu, genç ama köklü bir marka olan “gülsha” cilt bakım serisini oluşturan Gürkan, Asya pazarında binin üzerinden satış noktasına ulaştı.

Güllerin içine doğan Gülşah Gürkan, yaptığı piyasa araştırması sırasında ne Türkiye’de, ne de yurt dışında Isparta yöresine özel bir gül türü olan Rosa damascena gülünden yapılmış ve bildiği kalitede bir gül suyu olmadığını öğrendi.

Hammadde işini büyüterek devam ettiren Gürkan, kendi yarattığı “gülsha” markası ile “Rosa damascena”nın gül yağı, gül konkreti gibi özlerini çıkarıp, hammadde olarak tüm dünyadaki ünlü parfüm ve kozmetik üreticilerine tedarik ediyor.

"Mevsimsel olarak Isparta’daki fabrikamızda 35 kişi çalıştırıyoruz. Bunun dışında Isparta’da 500’ün üzerinde köyden gül alımı yapıyoruz ve 2000’in üzerinde kişiye istihdam sağlıyoruz."

Yine esansiyel gül yağının temel içerik olduğu “gülsha” markası ile oluşturduğu cilt bakım serisi ile 2014 yılında Çin’e ihracat yaptı.

Şu anda 400’e yakın eczaneye dağıtım yapmanın yanında 2015 yılından bu yana duty freelerde de yer alıyor.

“Benim başından beri amacım Türkiye’den çıkan uluslararası bir kozmetik markası yaratmak.”

Gürkan, gül suyu ve gül yağı denilince akıllara “gülsha” markasının gelmesi ve Avrupa’ya açılmayı hedefliyor. Gelecek planları arasında ABD ve Çin gibi büyük pazarlardaki etkinliğini artırmak ve uluslararası arenada daha fazla söz sahibi olmak yer alıyor.

Sadriye Görece

2021 Yılı Türkiye'nin Kadın Sosyal Girişimcisi

Duygu Akbudak

2019 Yılı Türkiye'nin Gelecek Vadeden Kadın Girişimcisi