BlindLook, tamamen sesli yönlendirme ile çalışan bir mobil uygulama ile görme engellilerin özgürleşmesi için erişim teknolojileri üretiyor.

Görece, lise eğitimini ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan aldığı bursla ABD’de tamamladı. Görmemenin değil şartların engel yarattığını da ABD’de fark etti. Üniversite eğitimine Boğaziçi Üniversitesi’nde devam ederken bağımsızlık ve mücadele bilincini ülkemizdeki görme engellilere aktarabilmek amacıyla birçok projede yer aldı.

“Hayatımda herkes benim için bir şeyleri kolaylaştırmak adına etrafımda pervane oluyordu. Amerika’ya gittikten sonra ilk defa hayatta tek başıma var olmayı öğrenmek zorunda kaldım.”

Gittiği bir restoranda menüyü okuyamadığı için sipariş vermekte zorlanması üzerine ne yapabileceğini düşünmeye başladı. Görme engellileri sosyal hayatta ve dijital dünyada özgürleştirmek vizyonuyla BlindLook’u kurdu.
Ortağıyla birlikte BlindLook mobil uygulamasını tamamen sesli yönlendirmelerle çalışan bir restoran uygulaması olarak tasarladı. Blindlook’un ağına bir yılda 1.000'den fazla restoranı dahil ederken, 20 farklı şirketle iş ortaklığı yaptı.

“Dezavantaj olarak gördüğümüz kadınlık, engellilik hallerini çözüm araçları olarak görmeyi tercih ediyorum.”

Pandemi döneminde görme engellilerin karşılaştığı zorlukları ortadan kaldırmak için dijital dünyadaki erişilebilirlik standartlarını belirleyip uygulanmasını sağladığı EyeBrand global sertifikasyon programını hayata geçirdi. Ayrıca, görme engelliler için özelleştirilmiş bir hayat okulu olan EyeLearner’ı hayata geçirdi.

“Mücadele etmekten ve sonunda başarıya ulaşma arzusundan güç alıyorum.”

Nisan 2021’de global pazara açılacak platformun 5 yıl sonra erişilebilirlik teknolojileri alanında dünyanın en büyüğü olmasını hedefliyor.

Begüm Esra Aytan

2021 Yılı Türkiye'nin Gelecek Vadeden Kadın Girişimcisi

Gülşah Gürkan

2019 Yılı Türkiye'nin Kadın Girişimcisi