Türkiye’deki 10 milyon engellinin 2 milyonunun çalışabilecek durumda olmasına “engelim işime engel değil” sosyal sorumluluk projesiyle dikkat çekmeyi amaçlıyor.

Esra Odabaşı, 10 yıl farklı kurumsal firmalarda İnsan Kaynakları profesyoneli olarak çalıştıktan ve deneyim kazandıktan sonra Türkiye'de engelli istihdamını sürdürülebilir olarak destekleyen bir şirket olmadığını fark ederek, bu boşluğu doldurmak ister ve ES Kariyer’i kurar.

"Türkiye’de maalesef engellilerle ilgili çok büyük bir ön yargı var. Biz bunu kırmaya çalışıyoruz."

İlk yıl 5 kurumsal firma ile çalışırken, 3 yılın sonunda 75 global şirketle çalışmaya başlar. Engelli adaylarla yüz yüze yaptıkları mülakatlar ile kariyer yollarını belirleyip doğru şirket ve pozisyonlarda çalışmalarını sağlıyorlar. 4.000’nin üzerinde bire bir mülakat yaptıkları engelli adayları var.

Engelli çalışanları ve tüm şirketleri bir araya getiren, dünyanın hiçbir yerinde olmayan bir inovasyonla, hali hazırda mülakat yapılmış, davranış analizleri ve engel durumu detaylı şekilde sunulan raporları içeren bir platform oluşturmayı istiyor.

"Önemli olan kendinize inanmanız ve bu güçlükleri, bu zorlukları yenebileceğinizle ilgili kendinize güvenmenizdir."

Ön yargılardan kurtulup, engelli adayların sadece teknik tecrübelerine ve yetkinliklerine odaklanılması en büyük hedefi.

Müzeyyen Erakuman

2019 Yılı Türkiye'nin Yöresinde Fark Yaratan Kadın Girişimcisi

Müşerref Sezen Saral

2018 Yılı Türkiye'nin Kadın Girişimcisi