Sezen Saral, 2010 yılında ülkemizi e-kitap ile tanıştırma amacıyla yarattığı Reeder markası ile bugün tablet, bilgisayar ve akıllı telefon alanında geniş ürün gamı ile tüm elektronik marketler ve Telekom operatörlerinde satılıyor.

Sezen Saral, Reeder ile 2010 yılında ülkemizin ilk e-kitap okuyucu markasını yaratıyor. Aynı yıl, Türkiye'nin ilk lokal markalı Android tablet modelini piyasaya sunan Saral, 2012 yılında Türkiye’nin elektronik zincirlerdeki ilk GSM operatörü destekli 3G tablet kampanyasına imza atıyor.

Bu gelişmelerden sonra 2014 yılında ise Avrupa, Orta Doğu, Afrika bölgesinde yılın en çok satılan Intel işlemcili tablet markası oluyor.

"Evlendiğimizde bir gayrimenkulümüz vardı ikimizin adına ortak yapılan. İkimizin de birer arabası vardı. Onları sattık 200 Bin TL sermaye ile tamamını Reeder kitap okuyucu alarak başladık bu işe ve bu şirketi kurdum adı o yüzden Reeder."

Bu yıl da Çin'den stratejik yatırım alarak, 600.000 adet telefon, tablet ve akıllı saat üretim kapasiteli fabrikasını Samsun'da kurdu, böylece Karadeniz Bölgesi'nin tek teknoloji yatırımı olarak milli sermayeye katkı sağlamaya devam ediyor.

Saral'ın "Bilginin herkese eşit mesafede olduğu bir dünya" vizyonu ile hayata geçirdiği Reeder, bugün tablet bilgisayar ve akıllı telefon alanında geniş ürün gamı ile tüm elektronik marketler ve telekom operatörlerinde satılıyor.

"Toplamda burada 70 kişi çalışıyor ve hepsi Reeder'ı bir dünya markası yapma hayaliyle işe geliyor. O yüzden burası bizim için çok kıymetli."

Yeni Nesil Global Mobil Teknoloji Markası olmayı hedefleyen Saral, teknoparklar ve üniversiteler ile yaptığı iş birliklerinin yanı sıra eğitim ve spor alanlarında inisiyatif alarak sponsorluk ve sosyal sorumluluk projelerine imza atıyor.

Esra Odabaşı

2019 Yılı Türkiye'nin Kadın Sosyal Girişimcisi

Nazlı Uyanık Yıldız

2018 Yılı Türkiye'nin Yöresinde Fark Yaratan Kadın Girişimcisi