Projemden bahsederken birçok dostumuz siz çılgınsınız demişlerdi. Şimdi ise o çılgınlığın mutluluğa dönüştüğünü görüyorum.

"Doğaya ve yaşadığı coğrafyaya aşık olan İksir Sema Aydın, Kastamonu ve Daday’ın turizm alanında gelişmesi ve bilinirliğinin artmasını yürekten isteyen ve elinden gelen her türlü çabayı göstererek hayalini kurduğu tesisi ile yöresinde fark yaratmayı başarmış girişimci bir kadın."

Kastamonu’nun Daday İlçesinde dünyaya gelen İksir Sema Aydın, büyük bir tutku ve sevgiyle 24 yıl matematik öğretmenliği yaptıktan sonra turizmci olmaya karar veriyor. Memleketi Kastamonu’nun 7 bin yıllık tarihine, kültürüne, doğal güzelliklerine aşık olan İkisir Sema Aydın, Kastamonu ve Daday’ın turizm alanında gelişmesi ve bilinirliğinin artmasını yürekten isteyen ve buna inanarak elinden gelen her türlü çabayı gösteren girişimci bir kadın…

İksir Sema Aydın, hayal ettiği bölgeye ait turizm destinasyonu, doğa, tarih, kültür ve aktivitelerin içerisinde olduğu İksir Resort Town Tatil ve Yaşam Kasabasını hayata geçirerek hayallerini gerçeğe dönüştürmeye başlıyor. İksir Hanım’ın Yaşam Kasabası’nda “Doğaya ve İnsana Saygı” felsefesinden yola çıkarak hazırlanan ‘Yaşam İksiri Formüllü’ ile her misafirin kendi tatil arzularını fazlasıyla gerçekleştirecekleri yeni bir deneyim kazanarak evlerine mutlu dönebilecekleri bir tatil sunmak amaç ediniliyor. Ayrıca, tesislerinde turizm bilincinin oluşması başta olmak üzere konusunda uzman kişiler eşliğinde kültür-sanat, fotoğrafçılık, mantar türleri gibi ücretsiz eğitim seminerleri düzenleniyor. Bununla kalmayıp 2014 yılı boyunca gençlerin meslek edinmeleri ve mesleksel gelişimlerini desteklemek için Kültür Turizm Bakanlığı onaylı turizm mesleği sertifikaları edinmelerine de sponsor oluyor.

İksir Hanımın kurduğu Huzur Kasabası’nda sürdürülebilirlik bilinciyle hareket ediliyor; tüm gıda ürünleri ve kültürel ürünler yöre pazarından temin edilirken aynı zaman da yöre kadınlarına özel ürün siparişleri verilerek bölge ekonomisine katkı sağlanıyor. Bununla da yetinmeyip yöresel ürünlere olan talebin artmasından dolayı www.kastamonudogalurunler.com isimli web sitesi ile yurt içi ve yurtdışı olmak üzer birçok yere satışlar gerçekleştiriliyor.

Kuruluşunun sadece ilk 5 yılında 2 bin yabancı 80 bin yerli misafire ev sahipliği yapmış olan İksir Resort Town ve Yaşam Kasabası, sahip olduğu donanımsal alt yapısı ile Karadeniz Bölgesi’nin en büyük binicilik tesisine sahip. Sebze-meyve yetiştirilen 200 dönümlük arazisi ile bölgenin ekonomisine ve turizmine katkı sağlamaya devam ediyor.

Başak Taşpınar Değim

2014 Yılı Türkiye'nin Gelecek Vadeden Kadın Girişimcisi