Herkesin aklına güzel fikirler gelebilir. Fakat yapılması gereken biraz gayret etmek ve bir adım atmak. Çünkü zor olan şey ilk adımı atmaktır.

"Türkiye’ye dönüş yaparken yaşadığımız taşınma süreci bizim için zor ve zahmetli bir süreçti. Kısa zaman içerisinde birçok konuda hizmet satın alma ihtiyacım oldu. Evden eve nakliyatçı, temizlikçi, boyacı, marangoz ve tamirci… Ancak kaliteli hizmet verenlere ulaşmakta çok zorlandım. Bu kişilere internetten pratik bir şekilde ulaşmanın bir yolu olmalı diye düşünürken armut.com fikri doğdu."

2000 yılında Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Başak Taşpınar Değim, Koç Üniversitesi’nde burslu MBA yaptıktan sonra Amerika’da yüksek lisansını tamamlıyor. Amerika’da bulunduğu dönemlerde Nielsen ve Revlon firmalarında yöneticilik yaptıktan sonra 2010 yılında Türkiye’ye kesin dönüş yapıyor.

Başak Taşpınar Değim, Amerika’dan Türkiye’ye taşındığı dönemlerde kaliteli hizmet verenleri bulma sıkıntısı çektiğinden dolayı bu hizmetlerin internet üzerinden kolayca bulunması için armut.com’u kuruyor.

İlk başlarda 50.000 TL’lik kişisel sermayeyle kurulan armut.com, son 12 ayda %700 büyüyerek ciddi bir artış gösterirken 248 Milyon TL değerindeki hizmet talebini hizmet verenlerle buluşturdu. Kısa süre içerisinde Mattermark tarafından Türkiye’nin en hızlı büyüyen beş internet sitesi girişiminden biri olarak seçildi. Avrupa’nın en iyi 100 Startup’ından birisi olarak Wired UK tarafından Eylül ayında yayınlanacak olan sayısında yer buldu. 40.000’e yaklaşan hizmet vereni ve üzerinden geçen toplam iş büyüklüğü ile şu an Türkiye’nin lider hizmet bulma platformlarından biri haline gelmiş durumda. 2014 Ocak ayının sonunda ise Avrupalı bir yatırım olan Hummingbird Ventures'dan Series A yatırımını alan armut.com, 500.000’i aşan aylık ziyaretçi trafiği ile hızla büyümeye devam ediyor.

Başak Taşpınar Değim, bu yatırımların sonunda teknoloji ve ekibe yatırım yaparak, hizmet denildiğinde akla ilk gelen marka olmayı hedefliyor. Bir teknoloji ürünü olan Armut, pek çok KOBİ’nin internette tanışıp müşterilerine bu kanaldan ulaşmasına ve internet üzerinden kariyer yapmasına vesile oluyor.

Pınar Kaftancıoğlu

2014 Yılı Türkiye'nin Yöresinde Fark Yaratan Kadın Girişimcisi

İksir Sema Aydın

2014 Yılı Türkiye'nin Yöresinde Fark Yaratan Kadın Girişimcisi