Kadınım kelimesini önümüze set gibi koymamak lazım! Ben insanım, ben anneyim, ülkeme katkıda bulunabilirim. Gerçekleştirdiğim başarıların sonrasında bana verilecek en büyük ödül ise alkıştır.

"Türkiye’de enerji sektöründe tek kadın girişimci olma unvanına sahip olan Göknur Atalay, erkek egemen olan enerji sektöründe sadece kadınlara değil erkeklere de örnek olarak, kararlı adımlarla iş hayatına devam ediyor."

ODTÜ Fizik Mezunu olan Göknur Atalay, yaşadığı ailevi sıkıntılara ve zorluklara aldırmadan, kararlılıkla ve işine odaklanarak başarıyı yakalamış girişimci bir kadın. İçerisinde bulunduğu maddi zorluklar sonrasında önceleri çalışmış olduğu enerji sektörüne girme kararı alarak kendi enerji şirketini kuruyor. Tüm bu yaşadıkları ve 13 yılın sonunda birçok firmaya vermiş olduğu mühendislik hizmeti sayesinde Türkiye’nin çoğu yerinde görmüş olduğumuz rüzgar santrallerinin arkasındaki kadın girişimci olarak bir çok büyük projeye imzasını atıyor.

Göknur Atalay’ın kurucusu olduğu GY Mühendislik A.Ş. Enerji sektörü bünyesinde yer alan, kömür, doğal gaz, rüzgar, güneş enerjisi santrallerinden büyük holdinglerin çözüm ortaklığına kadar hizmet veriyor. Türkiye’deki enerji yatırımlarının yanında Afrika’da Kızıl Deniz’in haritasının çıkartılması, Türkmenistan’da yapılması planlanan trafo ve hatların projeleri, Cezayir’de elektrik projelerinin yapılmasının yanı sıra ABD’nin Teksas Eyaleti’nde rüzgar enerjisi proje çalışmalarına devam ediyor. Ayrıca yerli ve yabancı yatırımcılara destek vermenin yanı sıra kendi şirketi için santral kurulum çalışmaları da yapıyor.

Enerji sektöründe uluslararası projelere imza atan Türkiye’nin bu alanda tek kadın girişimcisi olan Göknur Atalay’ın başarı hikayesi girişimci olmak isteyen tüm kadınlara cesaret verecek kadar güçlü..

"Bu günleri hayal edemiyordum, şu anda bundan on yıl sonrasını da hayal edemiyorum. Bildiğim bir şey var bundan sonra da var gücümle, tüm bilgi birikimimle ve aynı istekle çalışmaya devam edeceğimi düşünüyorum. Üretken olmak, takdir görmek ve kazanç elde etmenin yanı sıra son derece mutluyum. Kar marjımın artmasından çok, işletmemi alkışlayan ellerin artmasını hayal ediyorum."

Sosyal girişimcilik tarafını da ihmal etmeyen Göknur Atalay, gençlere ulaşmayı ve onlara bilgi ve tecrübelerinden bahsetmeyi çok seviyor. Üyesi olduğu Angikad Derneği bünyesinde her yıl düzenlenen organizasyon ile Anadolu’nun farklı yerlerinde okuyan 40 genç kızı Ankara’da ağırlayarak onlara öncülük yapıyor.

Zehra Sema Demir

2015 Yılı Türkiye'nin Kadın Sosyal Girişimcisi

Bedriye Hülya

2014 Yılı Türkiye'nin Kadın Sosyal Girişimcisi