1995 yılında yakın bir arkadaşının teşvikiyle üniforma sektörüne ilgi duymaya başlayan Tülin Yazıcı, kurduğu “Dress Best Uniforms” ile bu sene itibarıyla Türkiye, Orta Doğu, Afrika, Avrupa ve Türk Cumhuriyetleri olmak üzere geniş bir coğrafyada uluslararası otel zincirlerinin, havayollarını hastanelerin ve kurumsal şirketlerin personellerini tasarımlarıyla beraber giydirmektedir.

Tülin Yazıcı 1988 yılından itibaren ailesine ait şirket grubunda (inşaat ve makine dış ticaret) görev alıyor. Dış ticaret şirketinde mümessillik ve tekstil ihracatının pazarlama ve yönetiminde bulunuyor.

1995 yılında yakın bir arkadaşının teşvikiyle üniforma sektörüne ilgi duymaya başlıyor. Bunun üzerine yaptığı fizibilite çalışmalarıyla beraber Paris’e Balenciaga firmasına görüşmeye gidiyor, Balenciaga’ya ait Carven - Claude de Tourtour ve Balenciaga üniforma markalarını temsilcilikleri alarak üniforma işine başlıyor.

Çalışmalarını Canan Göknil ile birlikte yürütmeye başlıyor ve sonrasında bu işbirliğini sektörde ilk kez bir tasarımcı – endüstri ortaklığına dönüştürerek Dress Best markasını kuruyor.

Tülin Yazıcı’nın kurduğu “Dress Best Uniforms” bu sene itibarıyla Türkiye, Orta Doğu, Afrika, Avrupa ve Türk Cumhuriyetleri olmak üzere geniş bir coğrafyada uluslararası otel zincirlerinin, havayollarını hastanelerin ve kurumsal şirketlerin personellerini tasarımlarıyla beraber giydirmektedir.

"Fason üretim yapan bir tekstilciyi düşünürseniz, bir gömlek üretime girer ve binlerce adet gömlek aynı tarzda ürettirilebilir. Ancak bizim işimizde detay çok önemlidir. Üniformayı giyecek olan elemanların kendilerini rahat hissetmeleri, kendi içlerinde ki hiyerarşinin vurgulanması gibi pek çok detay vardır. Bu durumda bant üretimi yapmanıza izin vermez."

Aylık gönderim kapasitesi 75,000 ürünü bulan firma, müşteri talebine göre özel tasarımlar yapması ile öne çıkıyor:

"Tasarım üniformayı güncelleştirmek ve ait olduğu kurumun kimliğine uygulamak bakımından son derece gerekli ve önemlidir. Bu anlamda olmazsa olmaz diyebilirim ancak tasarım tek başına yeterli değildir. Üniforma da tasarım, çalışanın verdiği hizmete, çalıştığı bölgenin şartlarına vs. özelliklere göre kumaş, model, kalıp, aksesuar ihtiyaçlarını bir bütün halinde karşılayabilmelidir"

Bugün itibari ile Dress Best Uniforms’u Accor , Fairmont Raffles Swissote, Radisson blu , Marriott group otellerinin Avrupa, Orta Dogu ve Afrika bölgelerinin seçilmiş üniforma tasarim ve tedarikçisi durumuna getirmiş durumdadır.

Ece Çiftçi

2017 Yılı Türkiye'nin Kadın Sosyal Girişimcisi

Şule Mene

2016 Yılı Türkiye'nin Kadın Girişimcisi