Çocukluğundan beri kimyager olmak isteyen Baştekin, 1988’de İTÜ Kimya Bölümü’nü birincilikle bitirdikten sonra, eğitimine Almanya’da devam etti. 2000 yılında Türkiye’de kendi işini yapmaya karar verdi. Laboratuvarında Türkiye’de olmayan leke çıkarıcılar üzerine Ar-Ge çalışmaları yaparak, formül, şişe ve etiket tasarımı dahil 100 ürün geliştirdi.

"Dr. Clean" adlı ürünü Migros, Carrefour, Metro gibi market zincirlerinde satılmasının yanı sıra; Avrupa, Asya ve Afrika'da 15 ülkeye ihraç edildi. 2004 yılında Chicago'da yapılan Private Label Fuarı'nda, kendi tasarladığı bir ürünle “yenilik ve tasarım” alanında birincilik ödülünü aldı.

Daha sonra 1K Kimya’yı kurmaya karar verdi.

"Yıllarca emek verdiğim marka ve fabrikayı kaybettikten sonra kendime söz verdim; basiretli tüccar olmanın gereğini yapacaktım. İki seçeneğim vardı, ya ömrümün sonuna kadar başaramamış olarak yaşayacaktım, ya da yeniden bir marka inşa edecektim. 2010’da tüm bu duygular ve eşimin maddi desteğiyle 1K Kimya’yı kurmaya karar verdim."

1K Kimya'yı kuran Baştekin, 200'den fazla formül geliştirdi ve “HighGenic” markasıyla silikonlu temizlik ürünleri, çokamaçlı temizleyiciler üretti. Büyük ilgi gören ürünleri, BİM ve A101 market zincirlerinde sürekli satılmaya başladı.

“Yenilikçi ve pazarda olmayan ürünler geliştirerek, global markalar arasından sıyrılmayı başardık. Kimyacıyım ve Ar-Ge'yi seviyorum. Başka firmaları taklit etmeyip hep ayrışmaya çalıştım. Bir girişime başlıyorsanız ve kadınsanız, 10 parmağınızda sonsuz marifet olmalı. Ar-Ge ve üretim dışındaki konulara da hakim olmalısınız.”

"En büyük hayalim, teknolojisi, kalitesi ve çevre dostu özellikleriyle dünya standartlarında bir fabrika inşa ederek üretimimi sürdürmek."

2020 yılı için üretim hedefi;100 bin ton üretim kapasitesiyle 60 milyon şişe üretmek. HighGenic'i 5 yıl içinde Amerika ve Avrupa'da raflarda konumlandırarak, dünya markası olmasını amaçlaçlıyor.

Rana Sanyal

2018 Yılı Türkiye'nin Gelecek Vadeden Kadın Girişimcisi

Hande Çilingir

2017 Yılı Türkiye'nin Kadın Girişimcisi