Mutlaka herkesin iyi yaptığı bir şeyler vardır. Kadınların daha zor bir hayatları olsa da girişimcilik hayatında erkeklerden daha başarılı olduklarını düşünüyorum.

"idemama.com kurumlara markalaşma yolunda önemli bir kapı aralıyor. Marka olma yolunda nasıl ilerlemeliyim, neyi, kime, ne kadara yaptırmalıyım gibi sorularına hızlı ve hesaplı bir cevap sunuyor. Sözleşmeler ile hem markaların, hem de tasarımcıların hakları korunuyor."

Uzmanlık alanları marka iletişimi olan Rahşan Tan ve Leslie Kandiyoti Mori, uzun süre Türkiye’nin önde gelen reklam ajanslarında ulusal ve uluslararası onlarca büyük markaya hizmet verdikten sonra idemama.com’u kuruyorlar.

Türkiye’de reklam ajanslarıyla çalışma ve markalaşma yolunda büyük bedellerin altından kalkamayan firmaları fark ettikleri zaman, bu firmaların markalaşma ihtiyaçlarına çözüm üretmeye karar veriyorlar. Uzun yıllar reklamcılık sektörü içerisinde çalışmış olmaları hedeflerine ulaşmak için daha stratejik davranmaya itiyor. Rakiplerinden ayrışmak, fark yaratmak ve iş hacmini büyütmek zorunda olan markalaşma süreci içerisine girmiş firmalarla, işi; markalar ve ürünler için düşünmek olan profesyonel tasarımcıların buluştuğu bir platform olan idemama.com’u hayata geçiriyorlar.

Sektörün önde gelen büyük firmalarına, holdinglere, yeni kurulmakta olan firmalara ve küçük ölçekli işletmelere vara dek geniş bir yelpazede tasarım ürünleri ve hizmetleri sunuyor. Bugüne kadar 3500'den fazla firma için 270.000'den fazla tasarım yaptı. Son iki yıl içerisinde %400 büyüyen idemama, KOBİ’lere daha fazla odaklanıyor ve "Tasarım İhtiyaçları İçin Tek Adres" sloganıyla 4200’den fazla profesyonel tasarımcı logodan, kurumsal kimliğe, ambalajdan, fuar standına kadar KOBİ’lere tasarım hizmeti sunuyor.

Platformun çalışma yapısı ise şöyle; KOBİ’ler tasarım ihtiyaçları için sitede bütçesini ve zamanlamasını kendilerinin belirlediği bir yarışma başlatıyor. Bu yarışmaya Türkiye’nin her ilinden onlarca farklı tasarımcı katılarak firmaya özel hazırladıkları ortalama 80 farklı çalışmayı siteye yüklüyor ve KOBİ, bu çalışmalar arasında en beğendiğini seçerek markalaşmanın ilk adımını atmış oluyor.

Türkiye’de "Tasarım Pazaryeri" olarak hizmet veren ilk marka olma unvanına sahip idemama.com, Türkiye pazarında hedeflediği noktaya geldiğinde farklı dil versiyonları ile küresel pazarda yer almak için adımlar atıyor.

"Özetle idemama.com, grafik tasarım pazarındaki verimsizlikleri ortadan kaldırırken hem serbest çalışan tasarımcılara istihdam sağlamak, hem de büyüyen ve global pazarda rekabet eden Türkiye'de firmaların markalaşmasına destek olmak amacı ile kurulmuş bir platformdur."

Bedriye Hülya

2014 Yılı Türkiye'nin Kadın Sosyal Girişimcisi

Pınar Kaftancıoğlu

2014 Yılı Türkiye'nin Yöresinde Fark Yaratan Kadın Girişimcisi