Gençliğinde de modanın sıkı takipçisi olan Mevlüde Uygun bu tutkusunu okul bittikten sonra da devam ettiriyor. 1984 yılında 50 metrekarelik bir dükkan tutarak başladığı mesleki hayatına 1998 yılında kurduğu İdilbebe markası ile bugün devam ediyor. Kendi bebek giyimi markasıyla kaliteli, sağlıklı, rahat ve günün trendlerini yansıtan ürünler yapmayı amaçladığını söylüyor.

Mevlüde Uygun kurduğu bebek giyimi markasıyla kaliteli, sağlıklı, rahat ve günün trendlerini yansıtan ürünler yapmayı amaçlıyor.

Mevlüde Uygun, 1998 yılında Üsküp'te doğdu. Kız sanat okulunda okurken modanın sıkı takipçisi oluyor ve bu tutkusunu okul bittikten sonra kendi ve arkadaşları için kıyafetler tasarlayıp dikerek devam ettiriyor.

1984 yılında bu tutkusunu meslek edinmeye karar veriyor ve ailesinin desteği ile üç makinesi olan 50 metrekarelik küçük bir dükkan tutuyor. 1998 yılına kadar fason dikim yapan Mevlüde Uygun, piyasadaki dengesizlikler nedeniyle o dönemin çok zor geçtiğini anlatıyor.

1998 yılında tekstilde yeni bir krizin yaşandığı dönemde atölyeyi kapatmayı bile düşünüyor fakat bu kriz dönemini kendi markası olan İdilbebe’yi kurarak fırsata çeviriyor.

"Bu öylesi bir zamanda alınmış bir karardı ki duyan hiç kimse inanamıyordu. Konuştuğum herkes marka yaratmanın büyük paralarla yapılabileceğine inanmıştı. Anlattıklarımı kuşkuyla dinliyorlardı. Bebe giyim piyasasında yapılanlara baktığımda kalitesiz, özensiz ürünler ağırlıktaydı. Bundan dolayı kendime inancım tamdı."

Kendi markasını yarattıktan sonra karşısına yeni bir zorluk çıkıyor. Piyasadaki rakiplerinden biri kumaş aldıkları firmalara “İdilbaby”e mal sattıkları halde onlardan mal almayacağını söylüyor. Mevlüde Uygun ise piyasada iyi kalite kumaş bulamadığını için kumaş imalatını kendi yapmaya karar veriyor.

"Bugün geriye bakınca iyi ki öyle olmuş diyorum. Böylece neredeyse ilk günden kumaş standardını kontrol etme şansına sahip olduk. Kanserojen madde içeren boya baskıyı ilk günden beri hiçbir zaman kullanmadık."

2005 yılında toptan mal vermeme kararı alıyor ve mağazalarla çalışmaya başlamalarıyla ortalama her yıl %40 ve üzerinde büyüme gerçekleşiyor. 2010 yılında kendi mağazalarını açmaya karar veriyor.

Şimdi iki markaları bulunuyor; "İdilbaby" ile 0-2 yaş "Mamino" ile ise 0-4 yaş bebeği giydiriyor.

"Bana göre, bebe giyiminin olmazsa olmazı kaliteli ve sağlıklı ürünler yapmaktır, ayrıca işlevsel ve rahat olmalıdır ve tabi günün trendlerini de yansıtmalıdır."

Çalışan kadınların adına şirket bünyesinde bir fon yaratılıyor ve bu fon her ay ihtiyacı olan başka bir kişiye maddi destek sağlıyor. Ayrıca depoda geçmiş sezonlardan kalan ürünleri satmak yerine yardıma muhtaç çocuklara destek olmak amacıyla bağışlanıyor.

2005 yılından bugüne kıyafetlerde kullanılan ve elde yapılan tüm aksesuarlar çevre hanelerdeki kadınlara veriliyor. Böylece birçok kadına günlük ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri bir ekonomik özgürlük sağlanmış olunuyor.

2015 Eylül ayında 16. mağazaları açıldı ve 2020'ye kadar toplam mağaza sayısını 60'a çıkarmayı hedefliyor. 2005'de kurdukları kendilerine ait fabrikalarında üretime devam ediyorlar.

Ümmiye Koçak

2016 Yılı Jüri Özel Ödülü

Nuran Özyılmaz

2015 Yılı Türkiye'nin Yöresinde Fark Yaratan Kadın Girişimcisi